Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýňovník z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, MAST; Acknowledgement: Judy Schmidt

Rychle se rozpínající mračna plynu značí konec centrální hvězdy v mlhovině Dýňovník. Kdysi normální hvězda už spálila svoje jaderné palivo, což způsobilo zhroucení centrálních oblastí do bílého trpaslíka. Část uvolněné energie vyvolala rozpínání vnější obálky hvězdy. Výsledkem je v tomto případě fotogenická proto-planetární mlhovina. Jak plyn naráží rychlostí milion kilometrů za hodinu do okolního mezihvězdného plynu, tak vzniká supersonická rázová vlna, kde ionizovaný vodík a dusík září modře. Silná vrstva plynu a prachu ukrývá umírající centrální hvězdu. Mlhovina Dýňovník je též známá jako mlhovina Záprtek nebo OH231.8+4.2 a nejspíš se v příštích 100 letech vyvine do úplné bipolární planetární mlhoviny. Mlhovina, kterou zde vidíte, měří asi 1,4 světelného roku a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě (Puppis).
Oprava: Na lepší překlad upozornila Vlasta Biolková.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Dýňovník, Rázová fronta


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »