Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýňovník z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, MAST; Acknowledgement: Judy Schmidt

Rychle se rozpínající mračna plynu značí konec centrální hvězdy v mlhovině Dýňovník. Kdysi normální hvězda už spálila svoje jaderné palivo, což způsobilo zhroucení centrálních oblastí do bílého trpaslíka. Část uvolněné energie vyvolala rozpínání vnější obálky hvězdy. Výsledkem je v tomto případě fotogenická proto-planetární mlhovina. Jak plyn naráží rychlostí milion kilometrů za hodinu do okolního mezihvězdného plynu, tak vzniká supersonická rázová vlna, kde ionizovaný vodík a dusík září modře. Silná vrstva plynu a prachu ukrývá umírající centrální hvězdu. Mlhovina Dýňovník je též známá jako mlhovina Záprtek nebo OH231.8+4.2 a nejspíš se v příštích 100 letech vyvine do úplné bipolární planetární mlhoviny. Mlhovina, kterou zde vidíte, měří asi 1,4 světelného roku a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě (Puppis).
Oprava: Na lepší překlad upozornila Vlasta Biolková.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Dýňovník, Rázová fronta


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »