Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Roman Tkachenko

Toto bouřkové mračno na Jupiteru je téměř tak velké jako Země. Je známé jako bílý ovál a jedná se o vířící oblačný systému s vysokým tlakem, který odpovídá pozemské anticykloně. Mračno je jedním z oválů "řetězu perel" jižně od Jupiterovy slavnější Velké rudé skvrny. Možná, že i Velká rudá skvrna je pouze opravdu velký bílý ovál, který zčervenal. V okolních mračnech, která plynou kolem a podél oválu, je zajímavá turbulence. Snímek pořídila 2. února kosmická sonda NASA Juno při svém novém průletu nad vrcholky mračen tohoto Jupiterova světa. Juno bude v několika následujících letech nadále obíhat a zkoumat Jupiter, určovat množství vodních par a pokoušet se určit, zda má Jupiter pod silnými mračny pevný povrch.

Štítky: Bílý ovál, Jupiter, Juno


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »