Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: Daniel Herron

Podobně jako prochází fázemi Měsíc, tak slunečním světlem ozářená polokoule Venuše roste a zase ubývá. Tento kompozit teleskopických snímků ilustruje neustálé změny této vnitřní planety od 20. prosince 2016 do 10. března, která je vidět na západě jako Večernice, zvětšuje se, ale její srpek se stává tenčí. Venuše se pohybuje na vnitřní dráze mezi Zemí a Sluncem a v tomto období roste, protože se blíží k planetě Zemi. Jak se Venuše přibližuje ke spojnici se Sluncem, tak se její srpek zužuje. Nejblíže ke spojnici Země - Slunce bude Venuše 25. března kdy dosáhne vnitřní konjunkce asi 8 stupňů nad Sluncem. Brzy poté Venuše zase zazáří za úsvitu nad východním obzorem jako Jitřenka.

Štítky: Inferior conjunction, Venuše, Phase


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »