Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na otáčející se Zemi

Image Credit: NASA, Meteosat, Robert Simmon

Kdy bude čára mezi dnem a nocí svislá? Zítra. Zítra bude na planetě Zemi rovnodennost, což je doba v roce, kdy jsou den a noc téměř shodné. Při rovnodennosti se zemský terminátor, dělící čára dne a noci, stává svislým a spojuje severní a jižní pól. Na zrychleném videu je zde vidět celý rok na Zemi ve 12 sekundách. Družice Meteosat z geosynchronní dráhy pořizovala každý den tyto infračervené snímky vždy ve stejnou dobu místního času. Video začíná při rovnodennosti v září 2010 se svislým terminátorem. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak je vidět, jak se terminátor naklání takže na severní polokouli dopadá méně světla a to způsobuje na severu zimu. Jak rok postupuje, tak v březnu 2011 uprostřed videa přichází rovnodennost a poté se terminátor zase naklání na druhou stranu a způsobuje zimu na jižní polokouli a léto na severní. Zaznamenaný rok končí opět zářijovou rovnodenností a uzavírá další z miliard oběhů Země kolem Slunce.

Štítky: Rovnodennost, Terminator, Země


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »