Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roztrhněte vesmír

Uznání: NASA, Erwin Schrödinger's Cat

Nyní, ještě předtím, než stisknete tlačítko, jsou možné dva budoucí vesmíry. Poté, co tlačítko stisknete, budete ovšem žít jen v jednom. Webová verze slavného Schrödingerova experimentu s kočkou by měla po kliknutí na červené tlačítko na snímku kosmonauta obrázek změnit tak, že kosmonaut drží jednu z koček, živou nebo mrtvou. Načasování vašeho kliknutí v kombinaci se stavbou vašeho mozku a milisekundovou časomírou vašeho zařízení dohromady vyústí do výsledku, potenciálně podle náhodnosti kvantové mechaniky. Někteří lidé věří, že vaše osobně iniciované kvantové rozhodnutí rozštěpí vesmír na dva a že oba vesmíry, jeden s živou kočkou a druhý s mrtvou, existují v oddělených částech většího multiversu. Jiní zase věří, že výsledkem vašeho kliknutí bude kolaps dvou možných vesmírů do jednoho způsobem, který se nedá předpovědět, ani v principu. A zase jiní věří, že vesmír je klasicky deterministický, takže stisknutím tlačítka vesmír ve skutečnosti nerozštěpíte, ale jen vykonáte akci předurčenou od začátku času. My v APODu věříme, že po kliknutí červeného tlačítka se můžete cítit vyvedeni aprílem a bez ohledu na to, zda je vaše virtuální kočka živá či mrtvá vám přejeme veselého apríla.
Poznámka překladatele: Vesmír můžete červeným tlačítkem roztrhnout jen na webu NASA.

Štítky: Schrödingerova kočka, Kvantum, Multiverse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »