Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá mlhovina LDN 1622 a Barnardova smyčka

Uznání a copyright: Leonardo Julio (Astronomia Pampeana)

Na této kosmické scéně je silueta spletité tmavé mlhoviny. Pod středem proti slabému pozadí zářícího vodíku, který je jen trochu vidět na dlouhých teleskopických expozicích této oblasti, je vidět Lyndova tmavá mlhovina (LDN) 1622. LDN 1622 se nachází poblíž roviny naší Galaxie Mléčná dráha a na obloze je blízko Barnardově smyčce, velkého mračna kolem bohatého komplexu emisních mlhovin v pásu a meči v Orionu. V horní části obrázku se táhnou oblouky segmentu Barnardovy smyčky. Neprůhledné mračno prachu LDN 1622 se považuje za mnohem bližší, než mnohem slavnější mlhoviny v Orionu, možná že je pouze 500 světelných let daleko. V této vzdálenosti 1 stupeň široké zorné pole zabírá o něco méně než 10 světelných let.

Štítky: Ldn1622, Orion, Tmavá mlhovina, Prach


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »