Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo nad Horseshoe Bend

Uznání a copyright: David Lane

Co způsobuje neobvyklý paprsek bílého světla, který míří vzhůru ze středu obzoru? Prach, který obíhá kolem Slunce. V určitém období roku vychází před východem Slunce výrazný pás prachu z vnitřní Sluneční soustavy, který odráží sluneční světlo a nazývá se zvířetníkové světlo. Prach většinou pochází ze slabých komet Jupiterovy rodiny a pomalu se po spirále přibližuje do Slunce. Na obrázku je před zvířetníkovým světlem nádherný pohled na Horseshoe Bend (Podkovovitá zatáčka) v řece Colorado. Krásná obloha emituje světlo daleko za tím zvířetníkovým a to včetně mnoha jasných hvězd jako Sirius, několika modrých hvězdokup včetně Plejád a směsi červených mlhovin včetně Barnardovy smyčky v Orionu. Kompozitní obraz z 30 snímků byl pořízen tento měsíc za téměř úplné tmy jen 15 centimetrů od okraje nebezpečného útesu.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Orion, Horseshoe Bend, Mouse over


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama Mléčné dráhy

Panorama z 3 řad po 15 snímcích. Každý snímek 15s iso 8000 s Canon 6D + Samyang 1.4

Další informace »