Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo nad Horseshoe Bend

Uznání a copyright: David Lane

Co způsobuje neobvyklý paprsek bílého světla, který míří vzhůru ze středu obzoru? Prach, který obíhá kolem Slunce. V určitém období roku vychází před východem Slunce výrazný pás prachu z vnitřní Sluneční soustavy, který odráží sluneční světlo a nazývá se zvířetníkové světlo. Prach většinou pochází ze slabých komet Jupiterovy rodiny a pomalu se po spirále přibližuje do Slunce. Na obrázku je před zvířetníkovým světlem nádherný pohled na Horseshoe Bend (Podkovovitá zatáčka) v řece Colorado. Krásná obloha emituje světlo daleko za tím zvířetníkovým a to včetně mnoha jasných hvězd jako Sirius, několika modrých hvězdokup včetně Plejád a směsi červených mlhovin včetně Barnardovy smyčky v Orionu. Kompozitní obraz z 30 snímků byl pořízen tento měsíc za téměř úplné tmy jen 15 centimetrů od okraje nebezpečného útesu.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Orion, Horseshoe Bend, Mouse over


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »