Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje kometa Clark

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Kometa 71P/Clark, která přelétá přes toto nádherné zorné pole, je ve skutečnosti v popředí těchto kosmických mračen. Teleskopická mozaika ze dvou panelů má zvýrazněné barvy a na obloze zabírá asi 5 stupňů (10 úplňků). Zachytila tuto slabou kometu v poloze v noci 23./24. května něco přes 5 světelných minut od Země velice blízko od jasné hvězdy Antares a komplexu mračen Rho Ophiuchi. Hvězdu Antares, též známou jako alfa Scorpii, ve středu dole obklopuje mračno kosmického prachu, který odráží žluté světlo tohoto chladného obra. Vpravo od Antaresu září kulová hvězdokupa M4, ovšem až ve vzdálenosti asi 7000 světelných let ve srovnání se vzdáleností 500 světelných let u Antaresu. Namodralé světlo hvězdy Rho Ophiuchi září z o něco bližší vzdálenosti, než je Antares a odráží se na prachu molekulárních mračen nahoře. U levého okraje můžete uprostřed vidět kometu jako slabý obláček s malou komou a krátkým ohonem. Všimněte si výrazně zelené barvy komety, kterou způsobuje fluorescence dvouatomových molekul uhlíku ve slunečním světle.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Prach, Kometa clark 71p


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »