Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod Jupiterem

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstädt & Seán Doran

Jupiter je podivnější, než jsme si mysleli. Kosmická sonda NASA Juno na své vysoce eliptické dráze nyní dokončila svůj šestý průlet kolem Jupiteru. Na obrázku je Jupiter vidět zespodu, kde překvapivě horizontální pásy, které pokrývají většinu planety mizí a mění se do vírů a složitých vzorů. Poblíž rovníku je vidět řada bílých oválů. Nedávné výsledky ze sondy Juno ukazují, že Jupiterovo počasí sahá hluboko pod vrcholky mraků a že Jupiterovo magnetické pole se velice mění podle místa. Juno má v plánu oběhnout Jupiter 37 krát a každý oběh trvá asi šest týdnů.

Štítky: Jupiter, Juno, Jižní pól


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »