Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek Velké rudé skvrny

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Kosmická sonda Juno na své 53 denní oběžné dráze kolem největší planety Sluneční soustavy 11. července opět prolétla blízko turbulentních mračen Jupiteru. Asi 11 minut po perijovu číslo 7, nejtěsnějším přiblížení na své dráze, prolétla přímo nad Velkou rudou skvrnou Jupiteru. Při tolik očekávaném přeletu pořídila ze vzdálenosti méně než 10 000 km tento podrobný snímek. Surový snímek z kamery JunoCam poté zpracovali vědci dobrovolníci. Velmi dlouho trvající, zmenšující se ale stále největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě měřil 15. dubna 16 350 kilometrů. To je asi 1,3 krát více, než je průměr planety Země.

Štítky: Grs, Jupiter, Juno


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kulová hvězdokupa M15

kamera : ZWO ASI290MC dalekohled : Sky-Watcher 406/1800mm

Další informace »