Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek Velké rudé skvrny

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Kosmická sonda Juno na své 53 denní oběžné dráze kolem největší planety Sluneční soustavy 11. července opět prolétla blízko turbulentních mračen Jupiteru. Asi 11 minut po perijovu číslo 7, nejtěsnějším přiblížení na své dráze, prolétla přímo nad Velkou rudou skvrnou Jupiteru. Při tolik očekávaném přeletu pořídila ze vzdálenosti méně než 10 000 km tento podrobný snímek. Surový snímek z kamery JunoCam poté zpracovali vědci dobrovolníci. Velmi dlouho trvající, zmenšující se ale stále největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě měřil 15. dubna 16 350 kilometrů. To je asi 1,3 krát více, než je průměr planety Země.

Štítky: Grs, Jupiter, Juno


39. vesmírný týden 2017

39. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 25. 9. do 1. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Jupiter se ztrácí v záři Slunce. Saturn je večer nad jihozápadem. Během noci je vidět Neptun a Uran. Ráno se objevuje jasná Venuše a slabý Mars. Merkur mizí za Slunce. Aktivita Slunce může být vyšší, vrací se stará oblast se skvrnami. Kolem Země proletěla sonda OSIRIS-REx. Očekáváme několik startů raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zatmění nad hradem Helfštýn

Kdopak dnes již spočítá, kolik zatmění Měsíce spatřili obyvatelé starobylého hradu Helfštýn. Mohli bychom jistě zadat souřadnice hradu do nějakého chytrého počítačového programu, který by žádaný počet zjistil. Docela jistě však nezjistíme, zda bylo kdysi dávno v příslušnou noc jasno,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek Měsíce

Další informace »