Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Chytání trochy Slunce

Uznání: Apollo 11, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Tento snímek z povrchu Měsíce se vyznačuje zátřpyty jasného slunečního světla a dlouhými stíny. Pořídil ho 20. července 1969 astronaut Apolla 11 Neil Armstrong, který jako první vstoupil na Měsíc. Je na něm zobrazen lunární modul této výpravy Eagle (Orel) a pilot lunárního modulu Buzz Aldrin ve skafandru jak rozvinuje dlouhou fólii pro zjišťování složení slunečního větru (Solar Wind Composition Experiment). Fólie vystavená Slunci zachytává částice, které z něj proudí ven ve slunečním větru a tak zachytává vzorek materiálu ze Slunce samotného. Sběrač slunečního větru se spolu se vzorky měsíční půdy vrátil zpátky pro analýzu v pozemských observatořích.

Štítky: Měsíční povrch, Apollo 11, Sluneční vítr


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »