Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hybridní zatmění Slunce nad Keňou

Uznání a copyright: Eugen Kamenew

Putování za zatměními Slunce vás může přivést do těch nejzajímavějších míst a můžete potkat ty nejzajímavější lidi. Téměř. Například výprava za tímto zatměním v roce 2013 přivedla fotografa do Keni. Jeho kontakt, člen kmene Maasai ho měl vyzvednout na letišti, ukázat mu část jižní Keni a dokonce souhlasil pózovat na kopci v tradičním válečném oděvu zatímco v dalekém pozadí mělo nastat nádherné zatmění. Naneštěstí tento člověk týden před příletem fotografa nečekaně zemřel a tak se nemohl zúčastnit fotografování ani nemohl vědět, že výsledný snímek nakonec získal mezinárodní ocenění za astrofotografii. Na snímku z roku 2013 z Keni Měsíc zakrývá při hybridním zatmění většinu Slunce. Hybridní zatmění je vzácný druh zatmění Slunce, které se na některých místech na Zemi jeví jako úplné, ale na jiných jako prstencové. Při prstencové části zatmění byl Měsíc příliš daleko od Země, než aby Slunce zcela zakryl. Příští měsíc nastane úplné zatmění Slunce přes celé Spojené Státy.

Sdílejte nebe: NASA vytvořila pro APOD nové otevřené API.

Štítky: Hybridní, Sluneční zatmění, Kenya


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »