Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hybridní zatmění Slunce nad Keňou

Uznání a copyright: Eugen Kamenew

Putování za zatměními Slunce vás může přivést do těch nejzajímavějších míst a můžete potkat ty nejzajímavější lidi. Téměř. Například výprava za tímto zatměním v roce 2013 přivedla fotografa do Keni. Jeho kontakt, člen kmene Maasai ho měl vyzvednout na letišti, ukázat mu část jižní Keni a dokonce souhlasil pózovat na kopci v tradičním válečném oděvu zatímco v dalekém pozadí mělo nastat nádherné zatmění. Naneštěstí tento člověk týden před příletem fotografa nečekaně zemřel a tak se nemohl zúčastnit fotografování ani nemohl vědět, že výsledný snímek nakonec získal mezinárodní ocenění za astrofotografii. Na snímku z roku 2013 z Keni Měsíc zakrývá při hybridním zatmění většinu Slunce. Hybridní zatmění je vzácný druh zatmění Slunce, které se na některých místech na Zemi jeví jako úplné, ale na jiných jako prstencové. Při prstencové části zatmění byl Měsíc příliš daleko od Země, než aby Slunce zcela zakryl. Příští měsíc nastane úplné zatmění Slunce přes celé Spojené Státy.

Sdílejte nebe: NASA vytvořila pro APOD nové otevřené API.

Štítky: Hybridní, Sluneční zatmění, Kenya


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »