Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha pokrytá polární září

Uznání: Jack Fischer, Expedition 52, NASA

Na snímku z Mezinárodní kosmické stanice z 25. června pokrývá zelená polární záře oblohu podobně jako salsa verde vaši oblíbenou placku burrito. Kosmická stanice samotná obíhá v horní části říše polárních září asi 400 kilometrů nad Zemí. Polární záře mají barvy excitovaných molekul a atomů při nízkých hustotách, které jsou v těchto extrémních výškách. Pohledu dominuje emise atomárního kyslíku. V menších výškách je zelená, ale nad obzor z kosmické stanice sahají i vzácnější červené pásy. Tato orbitální scéna byla zachycena při průletu na jihovýchod od Austrálie, přičemž hvězdy nad obzorem vpravo patří do souhvězdí Orionova Velkého psa (Canis Major). U okraje Země je nejjasnější hvězda na obloze alfa Canis Majoris, Sirius.

Štítky: Polární záře, Burito, ISS


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »