Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstadt, Damian Peach

Kosmická sonda Juno 11. července zase jednou prosvištěla kolem turbulentních vrcholků mračen Jupiteru. Jedenácté těsné přiblížení přivedlo sondu Juno při průchodu perijovem na vzdálenost 3500 kilometrů od největší planetární atmosféry Sluneční soustavy. Stále se otáčející kamera JunoCam mohla poblíž perijova zaznamenat nádherný jasný pohled na jeden z charakteristických vírů na Jupiteru. Anticyklonální bouřkový systém měří asi 8000 kilometrů a v Jupiterově severoseverní mírné zóně byl poprvé spatřen v letech 1990-tých. Má zhruba poloviční velikost, než starší a známější Jupiterova anticyklona Velká rudá skvrna, ale je jen o něco menší, než planeta Země. Ohromný bouřkový systém se občas zbarvuje do červena a pěkně se nazývá malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny.

Štítky: Jupiter, Juno, Nntz-lrs, Perijovum


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »