Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstadt, Damian Peach

Kosmická sonda Juno 11. července zase jednou prosvištěla kolem turbulentních vrcholků mračen Jupiteru. Jedenácté těsné přiblížení přivedlo sondu Juno při průchodu perijovem na vzdálenost 3500 kilometrů od největší planetární atmosféry Sluneční soustavy. Stále se otáčející kamera JunoCam mohla poblíž perijova zaznamenat nádherný jasný pohled na jeden z charakteristických vírů na Jupiteru. Anticyklonální bouřkový systém měří asi 8000 kilometrů a v Jupiterově severoseverní mírné zóně byl poprvé spatřen v letech 1990-tých. Má zhruba poloviční velikost, než starší a známější Jupiterova anticyklona Velká rudá skvrna, ale je jen o něco menší, než planeta Země. Ohromný bouřkový systém se občas zbarvuje do červena a pěkně se nazývá malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny.

Štítky: Jupiter, Juno, Nntz-lrs, Perijovum


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »