Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitace se kření

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein publikoval před 100 lety, předpověděla jev gravitační čočky. A to je to, co těmto vzdáleným galaxiím dává při pohledu prostřednictvím rentgenových a optických dat z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble, tak rozmarný vzhled. Dvě velké galaxie ze skupiny nazývané skupina galaxií kočky Šklíby jsou velké eliptické galaxie sugestivně zarámované oblouky. Tyto oblouky jsou optickými obrazy vzdálených galaxií pozadí zobrazených gravitační čočkou celkově rozložené gravitační hmotnosti skupiny v popředí. Gravitační hmotnosti pochopitelně dominuje temná hmota. Dvě velké eliptické "oči" představují dva nejjasnější členy jejich vlastních skupin galaxií, které se slučují. Relativní rychlost slučování, či srážky, je 1350 kilometrů za sekundu a přitom se zahřívá plyn na teploty miliónů stupňů a vytváří rentgenové záření, které je vidět v purpurové barvě. Ještě něco víc o slučovaných skupinách galaxií? Skupina kočky Šklíby se kření v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Obecná relativita, Gravitační čočky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »