Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpnové zatmění Měsíce

Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Na této ostré kompozici s vysokým dynamickým rozsahem je srpnový úplněk. Snímek byl pořízen 8. srpna před východem Slunce ze Sydney v Austrálii, jih je nahoře a vlevo je vidět tmavý, umbrální stín Země poblíž maximální fáze tohoto částečného zatmění. Tento úplněk zahájil sezónu zatmění a tentokrát byl jeho průchod okrajem zemského stínu vidět z východní polokoule. Na řadě je tolik očekávané úplné zatmění Slunce 21. srpna. Dráha novu bude procházet Severní Amerikou a úzký pás úplného zatmění poběží od pobřeží k pobřeží přes celé Spojené Státy.

Štítky: Partial lunar eclipse, Úplněk


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »