Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Den v životě lidských slunečních hodin

Uznání a copyright: Astronomie-AG, Progymnasium Rosenfeld, Till Credner, AlltheSky.com

Chtěli jste být někdy gnomónem? Gnomón je ta vysoká tyč slunečního hodin, která vrhá stín. Stín gnomónu se pohybuje podle pohybu Slunce po obloze a jeho poloha na hodinách ukazuje čas. Takže astronomická skupina z Progymnasia Rosenfeld vytvořila 19. července lidské sluneční hodiny a každý účastník hrál trpělivě 10 minut roli gnomónu. Na zrychleném videu jejich cesty objevování času byl od 8 hodin ráno do 16 odpoledne středoevropského letního času každých 20 sekund pořízen jeden snímek. Vypočítané polohy na zemi nakreslených hodinových čar ukazují místní čas daného dne. Hodiny na věži vzadu umožňují čas porovnat. Dokážete najít pravé sluneční poledne místního času? (Nápověda: Při místním slunečním poledni Slunce prochází poledníkem.) Tato vytrvalá skupina plánuje zopakovat představení lidských slunečních hodin příští zimu při slunovratu pro srovnání délky dne a výšky Slunce.

Štítky: Sundial, Gnomón, Lidé většinou pozemšťané


33. vesmírný týden 2017

33. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 14. 8. do 20. 8. 2017. Měsíc bude v poslední čtvrti. Dojde k zákrytu Hyád a ve dne také Aldebaranu. Jupiter mizí večer na jihozápadě. Saturn je za soumraku nad jihozápadem. V druhé polovině noci uvidíme Neptun a Uran. Ráno se ukazuje Venuše. Aktivita Slunce je opět nízká. Očekáváme start Falconu 9 s Dragonem k ISS, Atlasu V s komunikační družicí TDRS-M a Proton-M by měl vynést komunikační družici Blagovest.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Střecha Slovenska

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2017 obdržel snímek „Střecha Slovenska“, jehož autorem je Václav Hýža. Pilíř noci, rozlité mléko bohyně Héry, bývalá cesta slunce, která je dnes v popelu. Také nebeská řeka Inků, most čínských milenců, ale i věčný svit duší, které opustily svět.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseida nad Gradacem (Chorvatsko)

13. srpna 2017 0:47:49, iso 1600, Canon EOS77, obj. Sigma 10/20

Další informace »