Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Den v životě lidských slunečních hodin

Uznání a copyright: Astronomie-AG, Progymnasium Rosenfeld, Till Credner, AlltheSky.com

Chtěli jste být někdy gnomónem? Gnomón je ta vysoká tyč slunečního hodin, která vrhá stín. Stín gnomónu se pohybuje podle pohybu Slunce po obloze a jeho poloha na hodinách ukazuje čas. Takže astronomická skupina z Progymnasia Rosenfeld vytvořila 19. července lidské sluneční hodiny a každý účastník hrál trpělivě 10 minut roli gnomónu. Na zrychleném videu jejich cesty objevování času byl od 8 hodin ráno do 16 odpoledne středoevropského letního času každých 20 sekund pořízen jeden snímek. Vypočítané polohy na zemi nakreslených hodinových čar ukazují místní čas daného dne. Hodiny na věži vzadu umožňují čas porovnat. Dokážete najít pravé sluneční poledne místního času? (Nápověda: Při místním slunečním poledni Slunce prochází poledníkem.) Tato vytrvalá skupina plánuje zopakovat představení lidských slunečních hodin příští zimu při slunovratu pro srovnání délky dne a výšky Slunce.

Štítky: Sundial, Gnomón, Lidé většinou pozemšťané


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »