Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Den v životě lidských slunečních hodin

Uznání a copyright: Astronomie-AG, Progymnasium Rosenfeld, Till Credner, AlltheSky.com

Chtěli jste být někdy gnomónem? Gnomón je ta vysoká tyč slunečního hodin, která vrhá stín. Stín gnomónu se pohybuje podle pohybu Slunce po obloze a jeho poloha na hodinách ukazuje čas. Takže astronomická skupina z Progymnasia Rosenfeld vytvořila 19. července lidské sluneční hodiny a každý účastník hrál trpělivě 10 minut roli gnomónu. Na zrychleném videu jejich cesty objevování času byl od 8 hodin ráno do 16 odpoledne středoevropského letního času každých 20 sekund pořízen jeden snímek. Vypočítané polohy na zemi nakreslených hodinových čar ukazují místní čas daného dne. Hodiny na věži vzadu umožňují čas porovnat. Dokážete najít pravé sluneční poledne místního času? (Nápověda: Při místním slunečním poledni Slunce prochází poledníkem.) Tato vytrvalá skupina plánuje zopakovat představení lidských slunečních hodin příští zimu při slunovratu pro srovnání délky dne a výšky Slunce.

Štítky: Sundial, Gnomón, Lidé většinou pozemšťané


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Capu di Muru

Tohle místo je jedno z pár u korsického Ajaccia, kde se dá nafotit noční obloha bez smogu okolních vesnic a měst. Na pláž jsem se dostal za cca hodinu a půl od silnice. Hladina byla rozbouřená a kapky vody párkrát dosáhly i na stativ, ale celkových cca 20 minut na popředí vodu dokonale zklidnilo.

Další informace »