Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Den v životě lidských slunečních hodin

Uznání a copyright: Astronomie-AG, Progymnasium Rosenfeld, Till Credner, AlltheSky.com

Chtěli jste být někdy gnomónem? Gnomón je ta vysoká tyč slunečního hodin, která vrhá stín. Stín gnomónu se pohybuje podle pohybu Slunce po obloze a jeho poloha na hodinách ukazuje čas. Takže astronomická skupina z Progymnasia Rosenfeld vytvořila 19. července lidské sluneční hodiny a každý účastník hrál trpělivě 10 minut roli gnomónu. Na zrychleném videu jejich cesty objevování času byl od 8 hodin ráno do 16 odpoledne středoevropského letního času každých 20 sekund pořízen jeden snímek. Vypočítané polohy na zemi nakreslených hodinových čar ukazují místní čas daného dne. Hodiny na věži vzadu umožňují čas porovnat. Dokážete najít pravé sluneční poledne místního času? (Nápověda: Při místním slunečním poledni Slunce prochází poledníkem.) Tato vytrvalá skupina plánuje zopakovat představení lidských slunečních hodin příští zimu při slunovratu pro srovnání délky dne a výšky Slunce.

Štítky: Sundial, Gnomón, Lidé většinou pozemšťané


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Bolid? Webcam CHMI (Hejnice)

Možný bolid z webcam CHMI - stanice v Hejnici z 15.12.2017 20:15:38 SEČ

Další informace »