Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Den v životě lidských slunečních hodin

Uznání a copyright: Astronomie-AG, Progymnasium Rosenfeld, Till Credner, AlltheSky.com

Chtěli jste být někdy gnomónem? Gnomón je ta vysoká tyč slunečního hodin, která vrhá stín. Stín gnomónu se pohybuje podle pohybu Slunce po obloze a jeho poloha na hodinách ukazuje čas. Takže astronomická skupina z Progymnasia Rosenfeld vytvořila 19. července lidské sluneční hodiny a každý účastník hrál trpělivě 10 minut roli gnomónu. Na zrychleném videu jejich cesty objevování času byl od 8 hodin ráno do 16 odpoledne středoevropského letního času každých 20 sekund pořízen jeden snímek. Vypočítané polohy na zemi nakreslených hodinových čar ukazují místní čas daného dne. Hodiny na věži vzadu umožňují čas porovnat. Dokážete najít pravé sluneční poledne místního času? (Nápověda: Při místním slunečním poledni Slunce prochází poledníkem.) Tato vytrvalá skupina plánuje zopakovat představení lidských slunečních hodin příští zimu při slunovratu pro srovnání délky dne a výšky Slunce.

Štítky: Sundial, Gnomón, Lidé většinou pozemšťané


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M33

Galaxia v trojuholníku

Další informace »