Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný pohled na koronu při slunečním zatmění

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (Brno U. of Tech.), Martin Dietzel, Peter Aniol, Vojtech Rušin

Světlo sluneční korony lze snadno uvidět jenom v pomíjivé temnotě úplného zatmění Slunce. Pohled na rozsáhlou koronu, neboli vnější sluneční atmosféru, který normálně přezařuje ohromující jas slunečního disku, je okouzlující. Ovšem jemné detaily a extrémní rozsah jasnosti korony, i když jsou okem rozeznatelné, je obecně obtížné fotografovat. Na obrázku nahoře je s využitím mnoha snímků a digitálního zpracování vidět podrobný záznam sluneční korony pořízený při úplném zatmění Slunce v srpnu 2008 v Mongolsku. Zřetelně jsou vidět spletité vrstvy a zářivé kaustiky stále proměnlivé směsi horkého plynu a magnetických polí. Nad okrajem Slunce jsou vidět jasné růžové smyčkové protuberance. Podobná sluneční korona může být vidět za jasné oblohy v úzkém proužku přes celé Spojené Státy při úplném zatmění Slunce, které nastane od zítřka už za týden.

Občanská věda: Jak spolupracovat při zatmění 21. srpna.

Štítky: Total solar eclipse, Slunce, Korona


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »