Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet nad Charonem z New Horizons

Uznání videa: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music: Juicy by ALBIS

Co kdybyste mohli prolétat nad měsícem Pluta Charonem, co byste mohli vidět? Kosmická sonda New Horizons udělala v červenci 2015 právě to, když s kamerami na plný výkon prosvištěla kolem Pluta a Charonu. Pořízené snímky umožnili digitálně rekonstruovat většinu povrchu Charonu a tudíž umožnily i vytvoření fiktivního průletu nad Charonem. Jedno takové minutu dlouhé smyšlené video je vidět zde se zvýrazněnými vertikálními výškami a barvami povrchových útvarů. Vaše cesta začíná nad širokým chasma (hlubokou proláklinou), který oděluje různé typy krajin na Charonu a které mohlo vzniknout, když Charon zamrzal. Brzy se otočíte na sever a prolétáte nad barevnou depresí zvanou Mordor, která je podle jedné hypotézy neobvyklým pozůstatkem starodávného impaktu. Vaše cesta pokračuje nad podivnou krajinou bohatou na nikdy spatřené krátery, hory a trhliny. Kosmická sonda New Horizons nyní míří k objektu v Kuiperovu pásu s označením 2014 MU 69, kolem kterého by měla prolétnout na Nový rok 2019.

Štítky: Pluto, Charon, New horizons


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »