Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Při úplném zatmění Slunce je možné vidět inspirativní pohled na rozsáhlou vnější sluneční atmosféru, neboli koronu. Očima jsou vidět proudy a blyštivé útvary, přičemž jejich jasnost přesahuje poměr 10 000 k 1, takže je notoricky obtížné je zachytit na jediné fotografii. Ovšem tento kompozit teleskopických snímků pokrývá široký rozsah expozičních časů, takže odhaluje korunu Slunce v celé její kráse. Srovnané a sečtené digitální snímky byly pořízeny pod jasnou oblohou nad Stanley ve státě Idaho v pohoří Sawtooth při úplném zatmění Slunce 21. srpna. Za pravým okrajem slunečního kotouče jsou vidět růžové sluneční protuberance. Na temné noční straně měsíčního novu, který osvětluje sluneční světlo odražené od Země v úplňku, jsou vidět docela malé podrobnosti.

Štítky: Korona, Sluneční zatmění, Tse, Zemský svit


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »