Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Při úplném zatmění Slunce je možné vidět inspirativní pohled na rozsáhlou vnější sluneční atmosféru, neboli koronu. Očima jsou vidět proudy a blyštivé útvary, přičemž jejich jasnost přesahuje poměr 10 000 k 1, takže je notoricky obtížné je zachytit na jediné fotografii. Ovšem tento kompozit teleskopických snímků pokrývá široký rozsah expozičních časů, takže odhaluje korunu Slunce v celé její kráse. Srovnané a sečtené digitální snímky byly pořízeny pod jasnou oblohou nad Stanley ve státě Idaho v pohoří Sawtooth při úplném zatmění Slunce 21. srpna. Za pravým okrajem slunečního kotouče jsou vidět růžové sluneční protuberance. Na temné noční straně měsíčního novu, který osvětluje sluneční světlo odražené od Země v úplňku, jsou vidět docela malé podrobnosti.

Štítky: Korona, Sluneční zatmění, Tse, Zemský svit


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »