Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na zatmění od Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) se při pohybu nad přivrácenou stranou Měsíce 21. srpna ohlédla zpátky k jasné Zemi v úplňku. Její úzkoúhlá kamera naskenovala ostrý pohled na naši Zemi a jak se dalo čekat, zachytila i stín Měsíce, který uháněl po dráze přes Spojené Státy rychlostí asi 2400 kilometrů za hodinu. Temný lunární stín zachycený v 13:25:30 centrálního letního času má střed nad městem Hopkinsville v Kentucky. Odtud bylo vidět, jak nov Měsíce na jasné obloze zaclonil při úplném zatmění na 2 minuty 40 sekund Slunce.

Štítky: Tse, Sluneční zatmění, New moon, Úplněk Země


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »