Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence zevnitř

Uznání videa: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak opravdu vypadají Saturnovy prstence od Saturnu? Kosmická sonda Cassini poskytuje lidstvu v závěru svojí mise snímky z bezprecedentních poloh. Všechny snímky Saturnových majestátních prstenců byly před Cassiniho závěrečnými oběhy velkého finále pořízeny z vnější strany prstenců při pohledu dovnitř. Na animaci jsou v okolí vyznačeny polohy kosmické sondy a z pořízených snímů je vidět pozoruhodné vložené video. Na začátku krátké sekvence jsou vidět podrobnosti složitých prstenců a ke konci videa je zjevné, že jsou tenké jak papír. Snímky byly pořízeny 20. srpna. Cassini už má jen několik málo oběhů kolem Saturnu před navedením přímo do této obří planety 15. září.

Štítky: Prstence, Saturn, Cassini


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »