Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horolezec a zatmění

Uznání a copyright: Andrew Struder

Co byste měli udělat, když váš horolezecký snímek zastíní úplné zatmění Slunce? Užít si to, protože se vám vaše plánování vyplatilo. Po měsících zvažování různých míst a po týdnu pátrání po vhodných polohách ve Smith Rock State Park v Oregonu se skupina fotografů a horolezců, kterou vedli horolezci Ted Hesser, Martina Tibell a Michael Shainblum, shodla na malebné, 100 m vysokém skalní věži Monkey Face coby dramatickém popředí pro jejich snímky nadcházejícího úplného zatmění Slunce. Jak se zatmění blížilo, tak napětí stoupalo, ověřovala se plánovaná místa a přizpůsobovalo se umístění horolezce Tommyho Smitha. Měsíc se před Slunce postavil přesně podle plánu a Smith se před Měsíc také postavil, jak bylo v plánu. Snímek zatmění Slunce, který zde vidíte, ukazuje diamantový prsten, což je fáze zatmění, kdy je přes údolí v povrchu Měsíce vidět nepatrná část vzdálenějšího Slunce.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Total solar eclipse, Rock climbing, Diamond ring


38. vesmírný týden 2017

38. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 18. 9. do 24. 9. 2017. Měsíc bude v novu. Jupiter se ztrácí v záři Slunce. Saturn je večer nad jihozápadem. Pozorovat můžeme i Neptun a Uran. Ráno je vidět Venuše, Merkur a Mars. Přidá se k nim také srpek Měsíce. Aktivita Slunce se snížila. Začíná astronomický podzim. Cassini shořela v atmosféře Saturnu. ISS má opět šestičlennou posádku. Po hurikánu Irma se obnoví i lety amerických raket. Kolem Země proletí sonda OSIRIS-REx.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zatmění nad hradem Helfštýn

Kdopak dnes již spočítá, kolik zatmění Měsíce spatřili obyvatelé starobylého hradu Helfštýn. Mohli bychom jistě zadat souřadnice hradu do nějakého chytrého počítačového programu, který by žádaný počet zjistil. Docela jistě však nezjistíme, zda bylo kdysi dávno v příslušnou noc jasno,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zoskupenie planét na rannej oblohe

Planéty Venuša, Mars a Merkúr a ako bonus blízka konjunkcia Mesiaca s hviezdou Regulus v súhvezdí Leva.

Další informace »