Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horolezec a zatmění

Uznání a copyright: Andrew Struder

Co byste měli udělat, když váš horolezecký snímek zastíní úplné zatmění Slunce? Užít si to, protože se vám vaše plánování vyplatilo. Po měsících zvažování různých míst a po týdnu pátrání po vhodných polohách ve Smith Rock State Park v Oregonu se skupina fotografů a horolezců, kterou vedli horolezci Ted Hesser, Martina Tibell a Michael Shainblum, shodla na malebné, 100 m vysokém skalní věži Monkey Face coby dramatickém popředí pro jejich snímky nadcházejícího úplného zatmění Slunce. Jak se zatmění blížilo, tak napětí stoupalo, ověřovala se plánovaná místa a přizpůsobovalo se umístění horolezce Tommyho Smitha. Měsíc se před Slunce postavil přesně podle plánu a Smith se před Měsíc také postavil, jak bylo v plánu. Snímek zatmění Slunce, který zde vidíte, ukazuje diamantový prsten, což je fáze zatmění, kdy je přes údolí v povrchu Měsíce vidět nepatrná část vzdálenějšího Slunce.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Total solar eclipse, Rock climbing, Diamond ring


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Výrazné NLC nad Trutnove

Další informace »