Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horolezec a zatmění

Uznání a copyright: Andrew Struder

Co byste měli udělat, když váš horolezecký snímek zastíní úplné zatmění Slunce? Užít si to, protože se vám vaše plánování vyplatilo. Po měsících zvažování různých míst a po týdnu pátrání po vhodných polohách ve Smith Rock State Park v Oregonu se skupina fotografů a horolezců, kterou vedli horolezci Ted Hesser, Martina Tibell a Michael Shainblum, shodla na malebné, 100 m vysokém skalní věži Monkey Face coby dramatickém popředí pro jejich snímky nadcházejícího úplného zatmění Slunce. Jak se zatmění blížilo, tak napětí stoupalo, ověřovala se plánovaná místa a přizpůsobovalo se umístění horolezce Tommyho Smitha. Měsíc se před Slunce postavil přesně podle plánu a Smith se před Měsíc také postavil, jak bylo v plánu. Snímek zatmění Slunce, který zde vidíte, ukazuje diamantový prsten, což je fáze zatmění, kdy je přes údolí v povrchu Měsíce vidět nepatrná část vzdálenějšího Slunce.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Total solar eclipse, Rock climbing, Diamond ring


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »