Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klidné vody a geomagnetická bouře

Image Credit & Copyright: Chris Cook

Pozadí tichých vod Měsícem ozářeného moře a oblohy u mysu Cod v Massachusetts tvoří dobře rozpoznatelné hvězdy severní oblohy. Snímek pořízený 7. září také zachytil barvitou podívanou na polární záři, kterou vyvolala silná geomagnetická bouře. Přes Slunce nyní prochází obří aktivní oblast AR 2673, která je mnohem větší než planeta Země a která tuto bouři způsobila. Tato oblast také vytvořila nejsilnější vzplanutí současného slunečního cyklu a v posledních dnech k Zemi vyvrhla koronální výtrysk hmoty.

Štítky: Polární záře, Geomagnetic storm


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »