Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření kolem oka hurikánu Irma

Uznání videa: NASA, GOES-16 Satellite, SPoRT

Proč mají hurikány ve svém centru oko? Nikdo s jistotou neví. Ovšem to, co se děje uvnitř a vně oka hurikánu je dobře zdokumentováno. U okrajů oka stoupá teplý vzduch, ochlazuje se, víří a rozšiřuje se přes velkou bouři a především na vzdálených okrajích klesá. Vzduch uvnitř oka s nízkým tlakem také klesá o ohřívá se, což způsobuje vypařování, klid a jasno, dokonce může procházet sluneční světlo. Na okrajích oka se tyčí stěny oka, oblast s nejvyššími rychlostmi větru. Zvlášť nebezpečné je vyjít ven, když prochází klidné oko, protože brzy zakusíte zase zuřivou bouři stěny oka. Zde můžete vidět jedno z nejdramatičtějších dosud pořízených videí oka a rotující stěny oka. Zrychlené video pořídila minulý týden z vesmíru družice NASA GOES-16 nad jednou z nejsilnějších tropických cyklon v zaznamenané historii: nad hurikánem Irma. Hurikány mohou být extrémně nebezpečné ale jejich nebezpečnost nespočívá v jejich středu.

Nejnovější snímky: Hurikány Irma, Jose a Katia.

Štítky: Hurricane, Eye, Počasí


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »