Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření kolem oka hurikánu Irma

Uznání videa: NASA, GOES-16 Satellite, SPoRT

Proč mají hurikány ve svém centru oko? Nikdo s jistotou neví. Ovšem to, co se děje uvnitř a vně oka hurikánu je dobře zdokumentováno. U okrajů oka stoupá teplý vzduch, ochlazuje se, víří a rozšiřuje se přes velkou bouři a především na vzdálených okrajích klesá. Vzduch uvnitř oka s nízkým tlakem také klesá o ohřívá se, což způsobuje vypařování, klid a jasno, dokonce může procházet sluneční světlo. Na okrajích oka se tyčí stěny oka, oblast s nejvyššími rychlostmi větru. Zvlášť nebezpečné je vyjít ven, když prochází klidné oko, protože brzy zakusíte zase zuřivou bouři stěny oka. Zde můžete vidět jedno z nejdramatičtějších dosud pořízených videí oka a rotující stěny oka. Zrychlené video pořídila minulý týden z vesmíru družice NASA GOES-16 nad jednou z nejsilnějších tropických cyklon v zaznamenané historii: nad hurikánem Irma. Hurikány mohou být extrémně nebezpečné ale jejich nebezpečnost nespočívá v jejich středu.

Nejnovější snímky: Hurikány Irma, Jose a Katia.

Štítky: Hurricane, Eye, Počasí


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planeta Uran

Další informace »