Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření kolem oka hurikánu Irma

Uznání videa: NASA, GOES-16 Satellite, SPoRT

Proč mají hurikány ve svém centru oko? Nikdo s jistotou neví. Ovšem to, co se děje uvnitř a vně oka hurikánu je dobře zdokumentováno. U okrajů oka stoupá teplý vzduch, ochlazuje se, víří a rozšiřuje se přes velkou bouři a především na vzdálených okrajích klesá. Vzduch uvnitř oka s nízkým tlakem také klesá o ohřívá se, což způsobuje vypařování, klid a jasno, dokonce může procházet sluneční světlo. Na okrajích oka se tyčí stěny oka, oblast s nejvyššími rychlostmi větru. Zvlášť nebezpečné je vyjít ven, když prochází klidné oko, protože brzy zakusíte zase zuřivou bouři stěny oka. Zde můžete vidět jedno z nejdramatičtějších dosud pořízených videí oka a rotující stěny oka. Zrychlené video pořídila minulý týden z vesmíru družice NASA GOES-16 nad jednou z nejsilnějších tropických cyklon v zaznamenané historii: nad hurikánem Irma. Hurikány mohou být extrémně nebezpečné ale jejich nebezpečnost nespočívá v jejich středu.

Nejnovější snímky: Hurikány Irma, Jose a Katia.

Štítky: Hurricane, Eye, Počasí


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »