Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion nad Velikonočním ostrovem

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Proč byly sochy na Velikonočním ostrově postaveny? Nikdo s jistotou neví. Co je ovšem jisté je, že je tam přes 800 velkých kamenných soch. Sochy na Velikonočním ostrově jsou v průměru asi dvakrát vyšší než člověk a váží 200 krát více. O těchto neobvyklých kamenných skulpturách, o jejich historii nebo účelu je toho známo jen málo, ale mnozí věří, že byly vytvořeny před asi 700 lety k obrazu místních vůdců ztracené civilizace. Zde je vidět jedna ze starodávných soch Moai v roce 2016 před souhvězdím Orion, včetně slavné linie pásu ze tří hvězd a brilantních hvězd Betelgeuse (červená hodně vlevo) a Rigel (střed nahoře). Zdá se ovšem, že kamenný obr zkoumá nejjasnější hvězdu na obloze (daleko vpravo): Sirius.
Oprava: Na chybně uvedenou polohu Betelgeuse na snímku upozornil Tomáš Homola, vpravo opraveno na vlevo.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Socha Moai, Easter Island, Orion


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »