Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarograf úplného zatmění

Uznání a copyright: Chuck Bueter (Nightwise.org)

Dnes je zářijová rovnodennost. Slunce na své dráze po obloze míří na jih a ve 20:02 UT překročí nebeský rovník. Den rovnodennosti znamená (zhruba) stejnou délku dne a noci na celé planetě Zemi. Ovšem 21. srpna Slunce na své dráze po obloze některým lidem vytvořilo noc. Tento tvořivý solarograf pořízený dírkovou komorou z plechovky na světlocitlivý papír sleduje dráhu Slunce ten den. Celodenní expozice sleduje oblouk Slunce, které stále vychází vysoko na severní oblohu a je spojená s panoramatickým snímkem okolní krajiny dole. Přerušení v oblouku představuje trvání částečné a úplné fáze zatmění Slunce na jasné obloze nad městem Lowman v Idaho v USA. Ta noc navíc (totalita) tehdy trvala asi 2 minuty. Širší mezera ve slunečním oblouku představuje úbytek slunečního světla při rozsáhlejší fázi částečného zatmění.

Štítky: Sluneční zatmění, Tse, Rovnodennost


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »