Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarograf úplného zatmění

Uznání a copyright: Chuck Bueter (Nightwise.org)

Dnes je zářijová rovnodennost. Slunce na své dráze po obloze míří na jih a ve 20:02 UT překročí nebeský rovník. Den rovnodennosti znamená (zhruba) stejnou délku dne a noci na celé planetě Zemi. Ovšem 21. srpna Slunce na své dráze po obloze některým lidem vytvořilo noc. Tento tvořivý solarograf pořízený dírkovou komorou z plechovky na světlocitlivý papír sleduje dráhu Slunce ten den. Celodenní expozice sleduje oblouk Slunce, které stále vychází vysoko na severní oblohu a je spojená s panoramatickým snímkem okolní krajiny dole. Přerušení v oblouku představuje trvání částečné a úplné fáze zatmění Slunce na jasné obloze nad městem Lowman v Idaho v USA. Ta noc navíc (totalita) tehdy trvala asi 2 minuty. Širší mezera ve slunečním oblouku představuje úbytek slunečního světla při rozsáhlejší fázi částečného zatmění.

Štítky: Sluneční zatmění, Tse, Rovnodennost


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »