Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstvy úplného zatmění Slunce

Uznání: Inside: Solar Dynamics Observatory, LMSAL and NASA’s GSFC;
Middle: Jay Pasachoff, Ron Dantowitz, and the Williams College Solar Eclipse Expedition/NSF/National Geographic;
Outside: LASCO from NRL on SOHO from ESA

Vesmírným observatořím v pozorování Slunce nebrání ani déšť, ani sníh, nebo tma v noci. Observatoř NASA SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) může ze vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů od Země blíže ke Slunci vždycky sledovat jeho vnější atmosféru nebo koronu. Ovšem když pro pozemské observatoře Měsíc krátce zastíní ohromující jasný povch Slunce, tak mohou při úplném zatmění vidět také nádherné koronální proudy a struktury. Tehdy je možné podrobně sledovat koronální aktivitu až k povrchu Slunce. Na tomto kompozitním obrázku je v oranžové barvě vidět nepřerušovaný pohled SOHO na sluneční koronu při zatmění minulý měsíc. Oblast mezikruží uprostřed je korona, jak ji zachytila expedice za zatměním z Williams College do Salem, Oregon. Kotouč uvnitř představuje pohled z družice NASA SDO (Solar Dynamics Observatory), která jelikož byla mimo zatmění, tak mohla zároveň snímkovat Slunce v extrémním ultrafialovém světle, které je zde vidět ve zlatavé barvě.

Štítky: Korona, Total solar eclipse, Montáž


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »