Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy v Lodní zádi

Uznání a copyright: Don Goldman

Zbytek supernovy v Lodní zádi ve vzdálenosti asi 7000 světelných let naráží po obří explozi do okolního mezihvězdného média. Toto malebné teleskopické pole složené ze širokopásmových a úzkopásmových optických snímků zabírá v této vzdálenosti asi 60 světelných let. Jak se zbytek supernovy vpravo nahoře rozpíná do chomáčovitého, nejednotného okolí s rázovými vlákny modrozeleně zářícího atomárního kyslíku. Vodík a dusík září červeně. Světlo z původní supernovy samotné vyvolané zhroucením hmotného jádra hvězdy, dosáhlo Zemi asi před 3700 lety. Zbytek supernovy Puppis je vidět kolem emise z bližšího, ale staršího zbytku supernovy v Plachtách (Vela), v nahuštěné rovině Mléčné dráhy. Zbytek supernovy Puppis A září přes celé elektromagnetické spektrum a je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze.

Štítky: Puppis a, Zbytek supernovy, Snr


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jedna slabá Geminida v oblačnosti

meteor zachycený od 05hod do 07hod.14.12. Byla velká oblačnost .Spatřil jsem celkem 3.

Další informace »