Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy v Lodní zádi

Uznání a copyright: Don Goldman

Zbytek supernovy v Lodní zádi ve vzdálenosti asi 7000 světelných let naráží po obří explozi do okolního mezihvězdného média. Toto malebné teleskopické pole složené ze širokopásmových a úzkopásmových optických snímků zabírá v této vzdálenosti asi 60 světelných let. Jak se zbytek supernovy vpravo nahoře rozpíná do chomáčovitého, nejednotného okolí s rázovými vlákny modrozeleně zářícího atomárního kyslíku. Vodík a dusík září červeně. Světlo z původní supernovy samotné vyvolané zhroucením hmotného jádra hvězdy, dosáhlo Zemi asi před 3700 lety. Zbytek supernovy Puppis je vidět kolem emise z bližšího, ale staršího zbytku supernovy v Plachtách (Vela), v nahuštěné rovině Mléčné dráhy. Zbytek supernovy Puppis A září přes celé elektromagnetické spektrum a je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze.

Štítky: Puppis a, Zbytek supernovy, Snr


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Asteroid 7 Iris

Oblast oblohy s asteroidem 7 Iris focený z města přes světelné znečištění

Další informace »