Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné molekulární mračno Barnard 68

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Kam se poděly všechny hvězdy? To, co se kdysi považovalo za díru do nebe, astronomové nyní znají jako temné molekulární mračno. Při vysoké koncentraci prachu a plynu se prakticky veškeré světlo emitované hvězdami v pozadí absorbuje. Tmavé okolí vnitřku molekulárních mračen jim napomáhá být jedněmi z nejchladnějších a nejizolovanějších míst ve vesmíru. Jednou z nejpozoruhodnějších tmavých absorpčních mlhovin je zde zobrazené mračno v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) známé jako Barnard 68. To, že v jeho centru nejsou vidět žádné hvězdy naznačuje, že Barnard 68 je poměrně blízko, podle měření asi 500 světelných let daleko a půl světelného roku napříč. Není sice přesně známo, jak molekulární mračna jako je Barnard 68 vznikají, ale ví se, že mračna samotná jsou nejspíše místy vzniku nových hvězd. Samotné mračno Barnard 68 se nejspíš smrští za vzniku nové hvězdné soustavy. V infračeném světle je ovšem možné přes mračno naskrz vidět.

Štítky: Molekulární mračno, Barnard 68, Absorpční mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »