Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Steve přes celou oblohu

Uznání a copyright: Alan Dyer, Amazingsky.com, TWAN

Oblohu na snímku rybím okem 27. září zaplavuje nad severním obzorem (nahoře) aurorální emise v dobře známé zelené a červené barvě. Mléčná dráha prochází za klidného jasného večera nad jižní Albertou zenitem a končí na jihozápadě, kde zapadá šest dnů starý Měsíc. Ten zvláštní, izolovaný růžový a bělavý oblouk přes jih, je známý jako Steve. Jev pojmenovali nadšenci z facebookové skupiny sledující polární záře nad Albertou (Alberta Aurora Chasers), kteří tento polární záři podobný úkaz zaznamenali. Tajemný oblouk Steve se někdy chybně označuje jako protonová polární záře nebo protonový oblouk a zdá se, že je sice nějak spojen s polárními zářemi, ale vyskytuje se blíže rovníku, než aurorální závěsy. Občanští vědci oblouky Steve rozsáhle zdokumentovali a nedávno je přímo zkoumaly družice Swarm, které je určily jako tepelnou emisi z protékajícího plynu a nikoliv jako emisi vyvolanou energetickými elektrony. I přesto, že reverzním inženýrstvím vytvořený akronym STEVE (Sudden Thermal Emission from Velocity Enhancement) neboli náhlá tepelná emise z nárůstu rychlosti místo původně přátelského jména tomu odpovídá, tak jeho původ je pořád hádankou.

Štítky: Polární záře, Steve, Oblouk, Neznámý


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »