Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch hvězdy Mirach

Uznání a copyright: Kent Wood

Co se duchů týká, duch Mirachu není tak hrozný. Duch Mirachu je jen slabá, rozmazaná, astronomům dobře známá galaxie, která je náhodou vidět těsně vedle jasné hvězdy Mirach. Mirach se též označuje jako beta Andromedae a je ve středu zorného pole. Asi 200 světelných let vzdálený Mirach je červený obr, chladnější než Slunce, ale mnohem větší a tudíž jasnější než naše mateřská hvězda. Silná zář a In most telescopic views, glare and difrakční paprsky většinou při pohledu dalekohledem všechno blízko Mirachu dělají slabé a rozmazaná galaxie v tak ohromujícím světle hvězdy vypadá jako vnitřní duch odrazu. Přesto je na tomto ostrém snímku Duch Mirachu vlevo nahoře od hvězdy vidět, je katalogizován jako galaxie NGC 404 a jeho vzdálenost se odhaduje na 10 miliónů světelných let.

Štítky: Mirach, Beta andromedae, Ngc404, Galaxie


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »