Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch hvězdy Mirach

Uznání a copyright: Kent Wood

Co se duchů týká, duch Mirachu není tak hrozný. Duch Mirachu je jen slabá, rozmazaná, astronomům dobře známá galaxie, která je náhodou vidět těsně vedle jasné hvězdy Mirach. Mirach se též označuje jako beta Andromedae a je ve středu zorného pole. Asi 200 světelných let vzdálený Mirach je červený obr, chladnější než Slunce, ale mnohem větší a tudíž jasnější než naše mateřská hvězda. Silná zář a In most telescopic views, glare and difrakční paprsky většinou při pohledu dalekohledem všechno blízko Mirachu dělají slabé a rozmazaná galaxie v tak ohromujícím světle hvězdy vypadá jako vnitřní duch odrazu. Přesto je na tomto ostrém snímku Duch Mirachu vlevo nahoře od hvězdy vidět, je katalogizován jako galaxie NGC 404 a jeho vzdálenost se odhaduje na 10 miliónů světelných let.

Štítky: Mirach, Beta andromedae, Ngc404, Galaxie


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »