Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdný návštěvník A/2017 U1

Uznání: Alan Fitzsimmons (ARC, Queen's University Belfast), Isaac Newton Group

První známé těleso z mezihvězdného prostoru A/2017 U1 putuje vysokou rychlostí po extrémně hyperbolické dráze a kolem Slunce udělalo úzkou otočku. Světelný bod ve středu 5 minutové expozice zaznamenal dalekohled Williama Herschela na Kanárských ostrovech 28. října, když planetce podobný mezihvězdný návštěvník nejevil žádné známky kometární aktivity. Slabé hvězdy v pozadí se jeví protažené, protože velký 4,2 metrový dalekohled sledoval rychle se pohybující těleso A/2017 U1. Pohybující se objekt poprvé zpozoroval astronom Rob Weryk (IfA) v datech noční přehlídky oblohy Pan-STARRS 19. října. A/2017 nyní odlétá pryč, do Sluneční soustavy se už nikdy nevrátí a z planety Země se dá už spatřit jen velkými optickými dalekohledy. Mezihvězdný původ tohoto tělesa byl stanoven na základě jeho dráhy, ale není známo, jak dlouho se toto těleso mohlo pohybovat mezi hvězdami Mléčné dráhy. Jeho rychlost mezi hvězdami činí asi 26 kilometrů za sekundu. Pro srovnání, vyslanec lidstva, kosmická sonda Voyager 1 cestuje mezihvězdným prostorem rychlostí asi 17 kilometrů za sekundu.

Štítky: Kometa, Asteroid, Interstellar, Oběžná dráha


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »