Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2261: Hubblova proměnná mlhovina

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Data: Mark Clampin (NASA's GSFC); Processing & License: Judy Schmidt

Co způsobuje proměnnost Hubblovy proměnné mlhoviny? Díváte se na neobvyklou mlhovinu, která svůj vzhled mění během několika týdnů. Tato pozoruhodná mlhovina byla objevena před více než 200 lety, následně byla katalogizována jako NGC 2661 a jmenuje se podle Edwina Hubbla, který ji počátkem minulého století studoval. Obrázek, na který se díváte, pořídil další jmenovec Hubbla: Hubblův kosmický dalekohled. Hubblova proměnná mlhovina je reflexní mlhovinou tvořenou plynem a jemným prachem, který vane z hvězdy R Monocerotis. Tato slabá mlhovina měří asi jeden světelný rok a nachází se asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monocerotis). Nejpravděpodobnější vysvětlení proměnnosti Hubblovy proměnné mlhoviny je, že husté uzlíky neprůhledného prachu procházejí v blízkosti R Mon a vrhají pohybující se stíny na odrazivý prach, který je vidět ve zbytku mlhoviny.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Proměnná mlhovina, Hubble, Shadows


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »