Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojcípý závoj Williaminy Flemingové

Uznání a copyright: Sara Wager

Tyto rázy formované filamenty zářícího plynu mají chaotický vzhled a rozprostírají se na pozemské obloze v souhvězdí Labutě jako část Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým zbytkem supernovy, což je rozpínající se mračno po smrtícví explozi hmotné hvězdy. Světlo z původního výbuchu supernovy Zemi dosáhlo zřejmě před 5000 lety. Mezihvězdné rázové vlny vyvržené při kataklyzmické události brázdí prostorema vymetají a excitují mezihvězdný materiál. Zářivé filamenty jsou ve skutečnosti spíše dlouhé vlny v plátu, které jsou vidět z boku a jsou pozoruhodně dobře oddělené do záře ionizovaných atomů vodíku v červené barvě a kyslíku v barvě modré. Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti, na obloze měří téměř 3 stupně neboli 6 úplňků. To v odhadované vzdálenosti 1500 světelných let odpovídá 70 světelným rokům, ovšem toto zorné pole pokrývá pouze jednu třetinu. Komplex filamentů katalogizovaný jako NGC 6979 se často označuje jako Pickeringův trojúhelník podle ředitele Harvardské observatoře. Po své objevitelce, astronomce Williamině Flemingové, je též znám jako Trojcípý závoj Flemingové.

Štítky: Zbytek supernovy, Ngc6979, Závojová mlhovina


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »