Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevný Měsíc

Uznání a copyright: Alain Paillou

Měsíc je obyčejně vidět v jemných odstínech šedi. Na této mozaice vysokorozlišujících snímků pořízených kolem fáze úplňku byly malé a jemné měřitelné barevné rozdíly výrazně zvětšeny, a tak vytvořily vícebarevný obraz centrální měsíční krajiny. Je známo, že různé barvy odpovídají skutečným rozdílům minerálního složení měsíčního povrchu. Modré odstíny ukazují na oblasti bohaté na titan, zatímco oranžovější a nachové barvy představují oblasti chudé na titan a na železo. Pod středem obrázku je Moře par, neboli Mare Vaporum a nad ním je široký oblouk pohoří lunárních Apenin (Apennine Mountains). Vlevo nahoře je tmavé dno 83 kilometrů širokého kráteru Archimedes v Moři dešťů, neboli v Mare Imbrium. Blízko mezery v oblouku Apenin nahoře je místo přistání Apolla 15. Takové a podobné vícebarevné snímky z kosmických sond, kalibrované vzorky hornin z výprav Apollo, se používají k průzkumu celkového složení povrchu Měsíce.

Štítky: Moře par, Earth moon, Mineral


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »