Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevný Měsíc

Uznání a copyright: Alain Paillou

Měsíc je obyčejně vidět v jemných odstínech šedi. Na této mozaice vysokorozlišujících snímků pořízených kolem fáze úplňku byly malé a jemné měřitelné barevné rozdíly výrazně zvětšeny, a tak vytvořily vícebarevný obraz centrální měsíční krajiny. Je známo, že různé barvy odpovídají skutečným rozdílům minerálního složení měsíčního povrchu. Modré odstíny ukazují na oblasti bohaté na titan, zatímco oranžovější a nachové barvy představují oblasti chudé na titan a na železo. Pod středem obrázku je Moře par, neboli Mare Vaporum a nad ním je široký oblouk pohoří lunárních Apenin (Apennine Mountains). Vlevo nahoře je tmavé dno 83 kilometrů širokého kráteru Archimedes v Moři dešťů, neboli v Mare Imbrium. Blízko mezery v oblouku Apenin nahoře je místo přistání Apolla 15. Takové a podobné vícebarevné snímky z kosmických sond, kalibrované vzorky hornin z výprav Apollo, se používají k průzkumu celkového složení povrchu Měsíce.

Štítky: Moře par, Earth moon, Mineral


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »