Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevný Měsíc

Uznání a copyright: Alain Paillou

Měsíc je obyčejně vidět v jemných odstínech šedi. Na této mozaice vysokorozlišujících snímků pořízených kolem fáze úplňku byly malé a jemné měřitelné barevné rozdíly výrazně zvětšeny, a tak vytvořily vícebarevný obraz centrální měsíční krajiny. Je známo, že různé barvy odpovídají skutečným rozdílům minerálního složení měsíčního povrchu. Modré odstíny ukazují na oblasti bohaté na titan, zatímco oranžovější a nachové barvy představují oblasti chudé na titan a na železo. Pod středem obrázku je Moře par, neboli Mare Vaporum a nad ním je široký oblouk pohoří lunárních Apenin (Apennine Mountains). Vlevo nahoře je tmavé dno 83 kilometrů širokého kráteru Archimedes v Moři dešťů, neboli v Mare Imbrium. Blízko mezery v oblouku Apenin nahoře je místo přistání Apolla 15. Takové a podobné vícebarevné snímky z kosmických sond, kalibrované vzorky hornin z výprav Apollo, se používají k průzkumu celkového složení povrchu Měsíce.

Štítky: Moře par, Earth moon, Mineral


46. vesmírný týden 2017

46. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 13. 11. do 19. 11. 2017. Měsíc bude v novu. Ráno nastane těsná konjunkce Venuše s Jupiterem. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran a nad ránem je vidět nad jihovýchodem také Mars. Maximum aktivity meteorického roje Leonid připadá na 17. listopad. V neděli vypuštěná nákladní loď Cygnus se má v týdnu spojit s ISS. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Andromeda

M31

Další informace »