Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování komety Machholz ke Slunci

Uznání: NASA, SOHO, LASCO, Barbara Thompson (NASA's GSFC)

Proč kometě Machholz tolik chybí sloučeniny uhlíku? Bývalá sláva komety 96P/Machholz pocházela z toho, že se přibližovala ke Slunci mnohem blíže, než kterákoliv jiná krátkoperiodická kometa, jen na polovinu vzdálenosti Merkuru, a činila tak každých 5 let. Při jejím posledním přiblížení ke Slunci letos v říjnu, ji sledovala sluneční kosmická observatoř NASA SOHO, abychom jí lépe porozuměli. Na kompozitním obrázku je vidět kometa se zvýrazněným ohonem při průletu kolem Slunce. Jasný povrch Slunce je skrytý za tmavým zákrytovým kotoučem, i když jsou vidět části rozsáhlé sluneční korony. V pozadí jsou vidět okolní hvězdy. Podle jedné z hypotéz tato blízká přiblížení ke Slunci nějak způsobila, že kometa Machholz o svůj uhlík přišla, zatímco jiná hypotéza praví, že kometa vznikla už s tímto složením ve velké vzdálenosti, možná dokonce v jiné hvězdné soustavě.

Přednášky APODu zdarma: 5. ledna NYC a 9. ledna DC.

Štítky: Comet Machholz, Slunce, Perihelion


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »