Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Svoji porodnici v NGC 7822 po sobě čistí mladé hvězdy samotné. Tomuto podrobnému snímku v infračerveném světle, který pořídila družice NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) dominují jasné okraje mlhoviny a složité prachové skulptury. NGC 7822 je zářící hvězdotvorná oblast asi 3000 světelných let daleko a nachází se na okraji obřího molekulárního mraku v severním souhvězdí Kefeus (Cepheus). Světelnou emisi atomárního plynu v mlhovině pohání energetické záření žhavých hvězd, jejichž silné větry a světlo také opracovávají a erodují husté piliřovité útvary. Uvnitř těchto pilířů mohou gravitačním kolapsem stále vznikat hvězdy, ale jak pilíře erodují, tak vznikající hvězdy budou nakonec odříznuty od svých zásobáren hvězdného materiálu. Toto zorné pole v odhadované vzdálenosti NGC 7822 zabírá asi 40 světelných let.

Přednášky APODu zdarma: 5. leden NYC a 9. leden DC.

Štítky: Pyramidová hora, Big dipper, Ursa major


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »