Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 666: Prachový pilíř v Lodním kýlu s výtryskem

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana

Některým lidem to může připadat jako úl plný zlých včel. Ve skutečnosti se jedná o snímek dva světelné roky dlouhého kosmického prachového pilíře z Hubbla a uvnitř je mladá hvězda, ze které vyvěrají silné výtrysky, označená jako Herbig-Harův objekt 666. Celá tato struktura se nachází v jedné z největších hvězdotvorných oblastí v naší galaxii v Mlhovině v Lodním kýlu, která září na jižní obloze ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Vrstevnaté obrysy pilíře utvářejí větry a radiace mladých, horkých, hmotných hvězd v Mlhovině v Lodním kýlu, z nichž některé uvnitř mlhoviny stále ještě vznikají. Prachem pronikající pohled v infračerveném světle lépe ukazuje dva úzké energetické výtrysky, které burácí ven ze stále ještě skryté zárodečné hvězdy.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: HH 666, Dust pillar, Výtrysk


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »