Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 666: Prachový pilíř v Lodním kýlu s výtryskem

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana

Některým lidem to může připadat jako úl plný zlých včel. Ve skutečnosti se jedná o snímek dva světelné roky dlouhého kosmického prachového pilíře z Hubbla a uvnitř je mladá hvězda, ze které vyvěrají silné výtrysky, označená jako Herbig-Harův objekt 666. Celá tato struktura se nachází v jedné z největších hvězdotvorných oblastí v naší galaxii v Mlhovině v Lodním kýlu, která září na jižní obloze ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Vrstevnaté obrysy pilíře utvářejí větry a radiace mladých, horkých, hmotných hvězd v Mlhovině v Lodním kýlu, z nichž některé uvnitř mlhoviny stále ještě vznikají. Prachem pronikající pohled v infračerveném světle lépe ukazuje dva úzké energetické výtrysky, které burácí ven ze stále ještě skryté zárodečné hvězdy.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: HH 666, Dust pillar, Výtrysk


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »