Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy na severu

Uznání a copyright: Yin Hao

Jak naše milá planeta procházela prachem z aktivní planetky 3200 Phaethon, tak každoroční pozemský meteorický roj Geminid nezklamal. Na pohledu na oblohu na severní polokouli jsou zachyceny meteory, které vylétají z radiantu roje v souhvězdí Blíženců (Gemini). Obrázek vznikl z 37 jednotlivých snímků s meteory, které byly pořízeny během 8,5 hodiny v noci z 12. na 13. prosince Pro závěrečný kompozitní obraz byly snímky vybrány a registrovány proti hvězdné obloze nad parabolickou anténou radioteleskopu MUSER, což je řada antén určená ke sledování Slunce v astronomicky pojmenované stanici Mingantu ve Vnitřním Mongolsku v Číně, asi 400 kilometrů od Pekingu. Přímo nad radioteleskopem svítí Sírius, alfa hvězda Velkého psa (Canis Major) a k zenitu se táhne Mléčná dráha. V Orionu napravo od severní Mléčné dráhy vyniká žlutá hvězda Betelgeuse. Radiant roje je vlevo nahoře, vysoko nad obzorem blízko dvojice hvězd Castor a Pollux z Blíženců. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož rovnoběžné dráhy meteorů zdánlivě sbíhají v dálce. Geminidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.

Odesláno APODu: Nejlepší snímky (doposud) meteorického roje Geminid 2017.

Štítky: Meteor, Geminids, Mingantu


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Labuť, Orel, Delfín, Lyra, Had, Hadonoš, Herkules, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »