Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirálový severní pól Marsu

Uznání: ESA/DLR/FU Berlin; NASA MGS MOLA Science Team

Proč je kolem severního pólu Marsu spirála? Každou zimu si severní pól vyvine novou vnější, asi metr silnou vrstvu, která se skládá z oxidu uhličitého vymrzlého z řídké atmosféry Marsu. Tato čerstvá vrstva spočívá na vrstvě vodního ledu, který tam existuje celý rok. Ze středu čepičky vanou silné větry a díky otáčení rudé planety víří a tak přispívají ke spirální struktuře severních plání (Planum Boreum). Na tomto snímku vidíte perspektivní mozaiku, která vznikla letos z četných snímků družice ESA Mars Express, přičemž výšky byly odvozeny z laserového výškoměru na palubě družice NASA Mars Global Surveyor. V příštích letech by měly být k Marsu vyslány nové mise, včetně sondy Insight, která by měla do Marsu vrtat a dále ExoMars a vozítka Mars 2020 Rover, které mají v plánu pátrat po známkách mikroskopického Marťanského života, v minulosti či v přítomnosti.

Přednášky APODu zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Mars, Severní pól, Led


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »