Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie fascinují nejen díky tomu, co vidět je, ale také díky tomu, co vidět není. Spirální galaxie NGC 1232, která je do podrobností zachycena jedním z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, je dobrým příkladem. Tomu viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach, které jsou zachyceny v gravitačním víru spirálních ramen zavinutých kolem středu. Podél spirálních ramen jsou vidět rozeseté otevřené hvězdokupy plné jasných modrých hvězd a mezi nimijsou vidět temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné, jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu, které dohromady tvoří takovou obrovskou hmotu, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Přední teorie ukazují na to, že dokonce ještě větší množství hmoty vidět není a je ve formě, která je doposud neznámá. Všudepřítomná temná hmota je postulována zčásti proto, že vysvětluje pohyby viditelné hmoty vnějších oblastí galaxií.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: NGC 1232, Spirální galaxie, Temní hmota


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Irizace při přechodu studené fronty

Aparát Nikon Coolpix, neupravováno

Další informace »