Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie fascinují nejen díky tomu, co vidět je, ale také díky tomu, co vidět není. Spirální galaxie NGC 1232, která je do podrobností zachycena jedním z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, je dobrým příkladem. Tomu viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach, které jsou zachyceny v gravitačním víru spirálních ramen zavinutých kolem středu. Podél spirálních ramen jsou vidět rozeseté otevřené hvězdokupy plné jasných modrých hvězd a mezi nimijsou vidět temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné, jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu, které dohromady tvoří takovou obrovskou hmotu, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Přední teorie ukazují na to, že dokonce ještě větší množství hmoty vidět není a je ve formě, která je doposud neznámá. Všudepřítomná temná hmota je postulována zčásti proto, že vysvětluje pohyby viditelné hmoty vnějších oblastí galaxií.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: NGC 1232, Spirální galaxie, Temní hmota


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »