Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie fascinují nejen díky tomu, co vidět je, ale také díky tomu, co vidět není. Spirální galaxie NGC 1232, která je do podrobností zachycena jedním z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, je dobrým příkladem. Tomu viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach, které jsou zachyceny v gravitačním víru spirálních ramen zavinutých kolem středu. Podél spirálních ramen jsou vidět rozeseté otevřené hvězdokupy plné jasných modrých hvězd a mezi nimijsou vidět temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné, jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu, které dohromady tvoří takovou obrovskou hmotu, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Přední teorie ukazují na to, že dokonce ještě větší množství hmoty vidět není a je ve formě, která je doposud neznámá. Všudepřítomná temná hmota je postulována zčásti proto, že vysvětluje pohyby viditelné hmoty vnějších oblastí galaxií.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: NGC 1232, Spirální galaxie, Temní hmota


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »