Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Cassiopeia A

Uznání: NASA, CXC, SAO

Hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze si žijí skvělé životy. Nejprve se zhroutí z ohromných kosmických mračen, zapálí své termnojaderné kotle a ve svých jádrech vytvářejí těžší prvky. Po několika miliónech let výbuchem vrhnou zpátky do mezihvězdného prostrou obohacený materiál a vývoj hvězd začíná zase znovu. Příkladem této závěrečné fáze života hvězdy je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, která tento zbytek supernovy vytvořila, bylo na pozemské obloze poprvé vidět asi před 350 lety, ovšem světlu samotnému to k nám trvalo asi 11 000 let. Tento snímek z rentgenové observatoře Chandra ve falešných barvách ukazuje stále horké filamenty a uzlíky ve zbytku Cassiopeia A. Vysokoenergetická emise jednotlivých prvků je barevně kódována, takže křemík je červený, síra žlutá, vápník zelený a železo fialové a astronomům tak pomáhá zkoumat recyklaci materiálu hvězd v naší Galaxii. Stále se ještě rozpínající vlna výbuchu je vidět jako vnější modrý prstenec. Ostrý rentgenový snímek zabírá v odhadované vzdálenosti zdroje Cassiopeia A asi 30 světelných let. Ta jasná skvrnka ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek hmotného stelárního jádra.

Štítky: Cas A, Zbytek supernovy, Stellar life cycle, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Irizace při přechodu studené fronty

Aparát Nikon Coolpix, neupravováno

Další informace »