Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Cassiopeia A

Uznání: NASA, CXC, SAO

Hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze si žijí skvělé životy. Nejprve se zhroutí z ohromných kosmických mračen, zapálí své termnojaderné kotle a ve svých jádrech vytvářejí těžší prvky. Po několika miliónech let výbuchem vrhnou zpátky do mezihvězdného prostrou obohacený materiál a vývoj hvězd začíná zase znovu. Příkladem této závěrečné fáze života hvězdy je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, která tento zbytek supernovy vytvořila, bylo na pozemské obloze poprvé vidět asi před 350 lety, ovšem světlu samotnému to k nám trvalo asi 11 000 let. Tento snímek z rentgenové observatoře Chandra ve falešných barvách ukazuje stále horké filamenty a uzlíky ve zbytku Cassiopeia A. Vysokoenergetická emise jednotlivých prvků je barevně kódována, takže křemík je červený, síra žlutá, vápník zelený a železo fialové a astronomům tak pomáhá zkoumat recyklaci materiálu hvězd v naší Galaxii. Stále se ještě rozpínající vlna výbuchu je vidět jako vnější modrý prstenec. Ostrý rentgenový snímek zabírá v odhadované vzdálenosti zdroje Cassiopeia A asi 30 světelných let. Ta jasná skvrnka ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek hmotného stelárního jádra.

Štítky: Cas A, Zbytek supernovy, Stellar life cycle, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »