Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké zorné pole M78

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a zářícími mlhovinami. Ve středu tohoto barevného širokoúhlého pohledu, který pokrývá oblast severně od Orionova pásu, je jedna z těch jasnějších, M78. Modravá reflexní mlhovina ve vzdálenosti asi 1500 světelných let měří kolem 5 světelných let. Její barvu způsobuje prach, který především odráží modré světlo horkých mladých hvězd. Reflexní mlhovina NGC 2071 je těsně vlevo od M78. Vpravo je co do vzhledu mnohem kompaktnější složitá McNeilova mlhovina, která byla nedávno rozpoznána jako proměnná mlhovina spojená s mladou, Slunci podobnou hvězdou. Proti tmavým prachovým pásům vynikají tmavočervené skvrny emise Herbig-Harových objektů, což jsou energetické výtrysky ze vznikajících hvězd. Expozice také dovoluje vidět všudepřítomnou slabší záři atomárního vodíku v této oblasti.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, M78, Orion, Star-forming region


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Irizace při přechodu studené fronty

Aparát Nikon Coolpix, neupravováno

Další informace »