Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké zorné pole M78

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a zářícími mlhovinami. Ve středu tohoto barevného širokoúhlého pohledu, který pokrývá oblast severně od Orionova pásu, je jedna z těch jasnějších, M78. Modravá reflexní mlhovina ve vzdálenosti asi 1500 světelných let měří kolem 5 světelných let. Její barvu způsobuje prach, který především odráží modré světlo horkých mladých hvězd. Reflexní mlhovina NGC 2071 je těsně vlevo od M78. Vpravo je co do vzhledu mnohem kompaktnější složitá McNeilova mlhovina, která byla nedávno rozpoznána jako proměnná mlhovina spojená s mladou, Slunci podobnou hvězdou. Proti tmavým prachovým pásům vynikají tmavočervené skvrny emise Herbig-Harových objektů, což jsou energetické výtrysky ze vznikajících hvězd. Expozice také dovoluje vidět všudepřítomnou slabší záři atomárního vodíku v této oblasti.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, M78, Orion, Star-forming region


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »