Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké zorné pole M78

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a zářícími mlhovinami. Ve středu tohoto barevného širokoúhlého pohledu, který pokrývá oblast severně od Orionova pásu, je jedna z těch jasnějších, M78. Modravá reflexní mlhovina ve vzdálenosti asi 1500 světelných let měří kolem 5 světelných let. Její barvu způsobuje prach, který především odráží modré světlo horkých mladých hvězd. Reflexní mlhovina NGC 2071 je těsně vlevo od M78. Vpravo je co do vzhledu mnohem kompaktnější složitá McNeilova mlhovina, která byla nedávno rozpoznána jako proměnná mlhovina spojená s mladou, Slunci podobnou hvězdou. Proti tmavým prachovým pásům vynikají tmavočervené skvrny emise Herbig-Harových objektů, což jsou energetické výtrysky ze vznikajících hvězd. Expozice také dovoluje vidět všudepřítomnou slabší záři atomárního vodíku v této oblasti.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, M78, Orion, Star-forming region


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »