Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf Apolla 17 z místa VIP

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tuto stereo scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci. Na barevném anaglyfu je vidět podrobný 3D pohled na lunar rover Apolla 17 v popředí a za ním se nachází lunární modul a vzdálené lunární kopce. Jelikož start návratového stupně lunárního modulu mohl prostřednictvým TV kamery roveru sledovat celý svět, tak je toto parkovací místo známé jako místo VIP (pro velmi důležité osoby - Very Important Person). Kosmonauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci 1972 na Měsíci asi 75 hodin, zatímco nad jejich hlavami oblétával jejich kolega Ronald Evans. Posádka se vrátila se 110 kilogrami vzorků hornin a kamení, více než z kteréhokoliv jiného místa přistání na Měsíci. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří kráčeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Apollo 17, Lunar rover, Lunární modul


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »