Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf Apolla 17 z místa VIP

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tuto stereo scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci. Na barevném anaglyfu je vidět podrobný 3D pohled na lunar rover Apolla 17 v popředí a za ním se nachází lunární modul a vzdálené lunární kopce. Jelikož start návratového stupně lunárního modulu mohl prostřednictvým TV kamery roveru sledovat celý svět, tak je toto parkovací místo známé jako místo VIP (pro velmi důležité osoby - Very Important Person). Kosmonauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci 1972 na Měsíci asi 75 hodin, zatímco nad jejich hlavami oblétával jejich kolega Ronald Evans. Posádka se vrátila se 110 kilogrami vzorků hornin a kamení, více než z kteréhokoliv jiného místa přistání na Měsíci. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří kráčeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Apollo 17, Lunar rover, Lunární modul


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »