Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf Apolla 17 z místa VIP

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tuto stereo scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci. Na barevném anaglyfu je vidět podrobný 3D pohled na lunar rover Apolla 17 v popředí a za ním se nachází lunární modul a vzdálené lunární kopce. Jelikož start návratového stupně lunárního modulu mohl prostřednictvým TV kamery roveru sledovat celý svět, tak je toto parkovací místo známé jako místo VIP (pro velmi důležité osoby - Very Important Person). Kosmonauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci 1972 na Měsíci asi 75 hodin, zatímco nad jejich hlavami oblétával jejich kolega Ronald Evans. Posádka se vrátila se 110 kilogrami vzorků hornin a kamení, více než z kteréhokoliv jiného místa přistání na Měsíci. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří kráčeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Apollo 17, Lunar rover, Lunární modul


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Výrazné NLC nad Trutnove

Další informace »