Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volný let ve vesmíru

Uznání: STS-41B, NASA

Jaké by to bylo volně si poletovat ve vesmíru? Bruce McCandless II si ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger prožíval svůj sen, když se vznášel dál, než kdokoliv kdy před ním. Na snímku se ve vesmíru volně vznáší kosmonaut McCandless a ovládá jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit). McCandless a jeho kolega kosmonaut NASA Robert Stewart byli první lidé, kteří během letu raketoplánu číslo 41-B v roce 1984 poprvé zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku". Jednotka MMU pracovala s dusíkovými tryskami a byla využita při vypouštění a stahování družic. Jednotka MMU s hmotností přes 140 kilogramů byla na Zemi těžká, ale jako všechno, na oběžné dráze nevážila nic. Jednotku MMU nahradila pohonná jednotka SAFER na zádech.

Vzpomínka: Kosmonaut Bruce McCandless II zemřel ve věku 80 let.

Štítky: Volný let, Space walk, Bruce McCandless


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »