Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volný let ve vesmíru

Uznání: STS-41B, NASA

Jaké by to bylo volně si poletovat ve vesmíru? Bruce McCandless II si ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger prožíval svůj sen, když se vznášel dál, než kdokoliv kdy před ním. Na snímku se ve vesmíru volně vznáší kosmonaut McCandless a ovládá jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit). McCandless a jeho kolega kosmonaut NASA Robert Stewart byli první lidé, kteří během letu raketoplánu číslo 41-B v roce 1984 poprvé zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku". Jednotka MMU pracovala s dusíkovými tryskami a byla využita při vypouštění a stahování družic. Jednotka MMU s hmotností přes 140 kilogramů byla na Zemi těžká, ale jako všechno, na oběžné dráze nevážila nic. Jednotku MMU nahradila pohonná jednotka SAFER na zádech.

Vzpomínka: Kosmonaut Bruce McCandless II zemřel ve věku 80 let.

Štítky: Volný let, Space walk, Bruce McCandless


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Výrazné NLC nad Trutnove

Další informace »