Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná planetární mlhovina NGC 7027 z Hubbla

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

Je to jedna z nejjasnějších planetárních mlhovin na obloze, jak by se měla jmenovat? Mlhovina NGC 7027 byla poprvé objevena v roce 1878 a lze ji vidět v souhvězdí Labutě (Cygnus) i obyčejným dalekohledem ze zahrádky. Jen vzácně se označuje jménem, zřejmě proto, že se jeví jako nerozlišená skvrnka. Ovšem při zobrazení Hubblovým kosmickým dalekohledem jsou vidět i jemné podrobnosti. Studium snímků NGC 7027 z Hubbla vedlo k pochopení, že se jedná o planetární mlhovinu, která se začala rozpínat asi před 600 lety a že mračno plynu a prachu je neobvykle hmotné a zdá se, že obsahuje asi trojnásobek hmotnosti našeho Slunce. V přiřazených barvách je zde zobrazena rozlišená, vrstevnatá a prachovými útvary protkaná mlhovina NGC 7027, která by nadšeným pozorovatelům mohla připomínat nějaký dobře známý tvar, ze kterého by mohl pocházet neformální název. Dosavadní populární návrh jména byl mlhovina Peřina, ale klidně navrhněte nějaké nové jméno, třeba v online diskuzním fóru APODu.

Dnes večer přednáška zdarma poblíž Washingtonu DC: Začátek v 19 hodin v National Harbor.

Štítky: NGC 7027, NGC 7027, Planetární mlhovina, Hubble


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »