Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa PanSTARRS

Uznání a copyright: Damian Peach, Jose J. Chambo

Tato kometa PanSTARRS, C/2016 R2, objevená 7. září 2016 dalekohledem PanSTARRS asi 24 světelných minut (3 AJ) od Slunce, prolétá oblohou planety Země na pozadí hvězd v souhvězdí Býka (Taurus). Návštěvník, který přilétá ze vzdáleného Oortova mračna v naší Sluneční soustavě, má krásný a komplexní iontový ohon, který je pozoruhodně modrý. Kometa je stále poměrně daleko od Slunce, ale má již velice impozantní, dobře vyvinutý iontový ohon. Pěkný modrý odstín pochází především z emise neobvykle bohatě se vyskytujícího ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+), který v narůstajícím slunečním světle fluoreskuje. Barevný snímek modré komety je kombinací dat pořízených dvěma různými dalekohledy v noci 7. ledna. Za zář v levém dolním rohu je zodpovědná hvězda gama Tauri, která se nachází v úběžníku hvězdokupy Hyády ve tvaru písmene V.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Panstarrs


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabé NLC

Další informace »