Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa PanSTARRS

Uznání a copyright: Damian Peach, Jose J. Chambo

Tato kometa PanSTARRS, C/2016 R2, objevená 7. září 2016 dalekohledem PanSTARRS asi 24 světelných minut (3 AJ) od Slunce, prolétá oblohou planety Země na pozadí hvězd v souhvězdí Býka (Taurus). Návštěvník, který přilétá ze vzdáleného Oortova mračna v naší Sluneční soustavě, má krásný a komplexní iontový ohon, který je pozoruhodně modrý. Kometa je stále poměrně daleko od Slunce, ale má již velice impozantní, dobře vyvinutý iontový ohon. Pěkný modrý odstín pochází především z emise neobvykle bohatě se vyskytujícího ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+), který v narůstajícím slunečním světle fluoreskuje. Barevný snímek modré komety je kombinací dat pořízených dvěma různými dalekohledy v noci 7. ledna. Za zář v levém dolním rohu je zodpovědná hvězda gama Tauri, která se nachází v úběžníku hvězdokupy Hyády ve tvaru písmene V.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Panstarrs


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »