Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa PanSTARRS

Uznání a copyright: Damian Peach, Jose J. Chambo

Tato kometa PanSTARRS, C/2016 R2, objevená 7. září 2016 dalekohledem PanSTARRS asi 24 světelných minut (3 AJ) od Slunce, prolétá oblohou planety Země na pozadí hvězd v souhvězdí Býka (Taurus). Návštěvník, který přilétá ze vzdáleného Oortova mračna v naší Sluneční soustavě, má krásný a komplexní iontový ohon, který je pozoruhodně modrý. Kometa je stále poměrně daleko od Slunce, ale má již velice impozantní, dobře vyvinutý iontový ohon. Pěkný modrý odstín pochází především z emise neobvykle bohatě se vyskytujícího ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+), který v narůstajícím slunečním světle fluoreskuje. Barevný snímek modré komety je kombinací dat pořízených dvěma různými dalekohledy v noci 7. ledna. Za zář v levém dolním rohu je zodpovědná hvězda gama Tauri, která se nachází v úběžníku hvězdokupy Hyády ve tvaru písmene V.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Panstarrs


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »