Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloní chobot v Kefeu

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Subaru Telescope (NAOJ), Robert Gendler, Adam Block

Tento podrobný obraz vznikl z obrazových dat z malých i velkých dalekohledů a je na něm vidět prachová mlhovina Sloní chobot. Vine se komplexem emisní mlhoviny a mladé hvězdokupy IC 1396 v odlehlém a vysoko stoupajícím souhvězdí Kefeus (Cepheus). Tento kosmický sloní chobot, též známý jako vdB 142, je dlouhý přes 20 světelných let. Na barevném pohledu jsou výrazné jasné, dozadu obrácené hřbety, které obtékají oblasti chladného mezihvězdného plynu a prachu. Tmavá zanořená mračna ve tvaru úponků obsahují surový materiál pro vznik hvězd a uvnitř ukrývají protohvězdy. Poměrně slabý komplex IC 1396 je téměř 3000 světelných let daleko a na obloze pokrývá oblast větší než 5 stupňů. Obraz má šířku jednoho stupně, což jsou zhruba dva úplňky.

Štítky: C1396, Vdb142, Star-formation, Just so story


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »